« Tagasi

Tagasi tulevikku


Kui veel novembri alguseses pidasid head tuttavad mind Eesti turu üheks viimaseks optimistiks, siis novembri lõpuks on optimistide read kasvanud ja esimesed 25% kohalikul aktsiaturul teenitud. Kohalik väikeinvestor on ootuspäraselt sisenenud “tõusva turu sentimentide” järgmisse faasi ehk pessimistist on saanud skeptik. Mõeldakse mõrult teenimata rahale ja lohutatakse ennast sellega, et vast tuleb turg jälle kolinal alla. Analüütikutel pole endiselt väikeinvestoritele mõtet teha ajuloputust ja rääkida neile ettevõtete fundamentaalnäitajatest või kasvavast GDP-st. Suurem osa sellistest investoritest investeerivad siis, kui mõni hea tuttav endale uuema auto on ostnud ja kerge üleolekunoodiga hääles räägib oma “karmimatest pööretest aktsiaturul” (loe: “ostis-müüs Hansapanga aktsiaid”).

Väikeinvestorite naasmine turule on samas tähtis likviidsuse hoidmise vaatevinklist. Üks suurimaid põhjusi, miks välisinvestorid säherdusele odavale turule ei ole investeerinud, on just nimelt turu ebalikviidsus. Nüüd on selles suhtes elu lihtsamaks läinud ja turule sisenevad esimesed välisinvestorid ja kogenumad kohalikud investorid (kes on pärast megatõusu ennast Nokiast välja müünud) tõstavad turukäibeid. Tõenäoliselt julgustab see siia investeerima veelgi enam investoreid, kes pärast aastavahetust selle maanurga jälle oma maakaartidele kannavad. Selle rea loogiline jätk on paraku see, et ühel hetkel saab kogu seda tõusu kõrvalt jälginud skeptilisest potentsiaalsest väikeinvestorist optimist ja ta ostab aktsiaid juba üsna kallilt hinnatasemelt.

On ülimalt ootuspärane, et sellise ebalikviidse turu ülesliikumine sai alguse just mitte lähtudes fundamentaalnäitajatest, vaid likviidsusest. Teatud viitajaga reageerivad positiivsetele muutustele enimkaubeldud aktsiate hinnas ka väiksemate ettevõtete aktsiad ja paranenud likviidsus laieneb vähemal määral ka neile. Varsti hakkavad Eesti ettevõtete aktsiate hinnad kajastama ka reaalseid tulevikuootusi mis tähendab et turg muutub järjest enam efektiivseks. Hetkel tähendab see tõusutrendi jätkumist.

Kristjan Hänni

Kawe Kapital